Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/www/sagitaoutdoor.cz/domains/blog.telemark.cz/www/wp-content/themes/jupiter/framework/includes/minify/src/Minifier.php on line 227
Český telemarkový pohár - zatím jen krkonošský - Telemark.cz

Český telemarkový pohár – zatím jen krkonošský

 Kategorie Český telemarkový pohár

Bylo – nebylo, ale zas tomu není tak pohádkově dlouho, abychom se museli ohlédnout daleko do minulosti, kdy se u nás konaly první novodobé telemarkové závody. V předchozích staletích jistě celá řada závodníků používala telemarkový krok k projetí trati, aniž podle pravidel závodů musela.

Doba se mění a původní techniky, jako je třeba ta telemarková, se vrací. V tomto případě ale nikoliv vynuceně! Nachází si stále více obdivovatelů a vyznavačů, kteří s volnou patou sjíždí volným terénem, přesouvají se na různě dlouhé vzdálenosti nebo, a těch se zdá být nejvíce, brázdí sjezdovky zimních středisek.

V jednom z nich – Špindlerově Mlýně, vznikla v roce 2006  tradice telemarkových setkání nazvaná  Telemark Fest Špindl. Na svědomí to měla parta z Telemark klubu Špindl, o které se toho dozvíte více z jejich webových stránek. Určitě stojí za to si prohlédnout fotky z akcí a zvláště pak si přečíst čl. 3 stanov klubu, ze kterého poznáte, jak se dají řešit vážné věci …

Nákaza telemarkem se záhy rozšířila do dalších středisek. Vznikly partičky, jenž  směřovaly různými směry a mezi nimi se našli i noví organizátoři. Další povedené akce následovaly na svazích Černé hory, kde pořadatelé z Tele Monte Negro vždy připravili netradiční soutěžní disciplíny a v Rokytnici nad Jizerou se obnovila tradice telemarkových párty, tentokrát s výrazně soutěžnějším duchem a novým centrem dění. To se posunulo ze Studenova na slalomový svah u Zalomeného. Název „tele“ se objevuje v názvu každé akce, ale pouze na této jej pořadatelé z Major Ski School dovedli k dokonalosti a jako hlavní cenu předali vítězi obřího slalomu přímo na svahu dozlatova opečené tele.

„Logickým krokem se mi jevilo propojení různorodých akcí do soutěže, která by pomohla odhalit nejvšestrannějšího telemarkistu“, říká Jirka Všetečka z jičínského HUDYsportu a provozovatel webu Telemark.cz . „Společně s ostatními jsme přesvědčili další pořadatele z Pece pod Sněžkou a základ prvního ročníku soutěže s honosným názvem Český telemarkový pohár byl na světě! Snad se v letech příštích posune i do jiných zimních středisek naší země a nebude mít malý příznak – pouze krkonošský“.

Nezbývá než popřát pořadatelům dobré sněhové podmínky a doufat, že pohárových závodů se zúčastní nejméně tolik účastníků jako v letech minulých. Vězte, že organizátorům udělá největší radost vaše účast a nikoliv výkon!

(napsáno v prosinci 2010)

 

Další články

Zanechte komentář