Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/www/sagitaoutdoor.cz/domains/blog.telemark.cz/www/wp-content/themes/jupiter/framework/includes/minify/src/Minifier.php on line 227
Jak najít na lyži správné místo pro telemarkové vázání - Telemark.cz

Jak najít na lyži správné místo pro telemarkové vázání

 Kategorie Materiál

Určování optimálního místa pro vázání resp. montážního bodu pro vázání s volnou patou

Řadu let se v;telemarku montuje vázání s;piny na střed lyže. V;poslední době jsme však dostali informace od jednoho z;našich čtenářů, že existuje nový postup, jak určit nejlepší místo na lyži pro vázání pro jakéhokoli lyžaře. Tento postup je více zaměřený na rozdíly mezi lyžaři a spočívá v;ideálním umístění bříška palce na noze, tzv. sweet spot – pozice, která je dokonale vyvážená. Teorie, která toto umístění podporuje, dává smysl. V;oblouku přenášíme na lyži váhu přes prsty na noze a jejich bříška. Podle velikosti chodidla se jejich poloha na lyži mění a tato metoda pomůže přesněji rozmístit tyto důležité části chodidla na lyži. Jde o metodu, která při montáži vázání zohledňuje specifické rozdíly mezi lyžaři.

Metoda CRS/BOF – čili podle středu délky aktivní plochy lyže a rovnovážného místa na plosce nohy. Instrukce, jak tato dvě místa najít, najdete dále v textu.

Pozor:;Často se vázání montuje tak, aby piny byly umístěné na středu lyže, tato metoda funguje úspěšně již řadu let a lidé jsou spokojení, než se pustíte do montáže vázání podle metody CRS/BOF přečtěte si pozorně část;Časté dotazy,;kterou připravil náš čtenář. ;Jak jsme se již zmínili, jde o metodu, která je založená na logickém úsudku a první zpětné vazby od lyžařů, kteří se rozhodli ji využít, od závodníků až po rekreační lyžaře, funguje velice dobře. Pokud se rozhodnete přidat se k;nim, prosím, referujte nám na Telemark Talk Forum o vašich zkušenostech a názorech.

Jak určit střed aktivní plochy skluznice

Budete potřebovat lepící pásku & tužku.

1) Položte lyži skluznicí dolů na rovnou plochu (rovná skleněná deska stolu, rovná dřevěná podlaha).

2) Vezměte kreditní kartu.

3) Dlaní přitlačte lyži na rovnou plochu přibližně v;polovině lyže.

4) Podstrčte pod skluznici kreditní kartu a volně ji posunujte směrem ke špičce, kam až to půjde. V;místě kontaktu udělejte značku na hraně lyže pomocí lepící pásky.

5) Nyní volně posunujte kreditní kartu pod skluznicí směrem k;patce lyže, v;místě kontaktu udělejte značku, viz bod 4

6) Střed aktivní plochy skluznice CRS je přesně uprostřed mezi dvěma kontaktními body. Pečlivě přeneste tuto linii na skluznici.

Krok 3) můžete vynechat, pokud lyži nepřitlačíte k;podložce, nedojde ke zmírnění předepnutí lyže. Montážní bod se přesune mírně dopředu, často mi lidé říkají, že to tak dělají.

 

Jak určit BOF – rovnovážné místo na plosce nohy

viz obr.

1) Umístěte 4″ (cca10cm) ;dlouhý pruh lepící pásky na rovnou plochu podlahy.

2) Spolupráce s;lyžařem: Bosou nohou se postavte kolmo na;pásku tak, aby se nejdelší prst chodidla dotýkal okraje pásky.

3) Nalepte druhý pruh lepící pásky rovnoběžně s;prvním (krok 1) tak, aby se dotýkal paty chodidla.

4) Postavte se na celé chodidlo a zvedněte prsty na nohou, jak to jde (přeneste váhu na zbytek chodidla); Posouvejte kreditní kartu pod prsty směrem od špičky k;patě, dokud nedojde ke kontaktu; Center Ball je cca 1/4 inch=10,16 cm vzadu (směrem k;patě) od bodu kontaktu; označte bod Center Ball (CB) pomocí pásky na podlahu. Tolik práce s;nohou lyžaře.

5) Změřte následující vzdálenosti mezi rovnoběžnými značkami na podlaze:

BL = od Center Ball k;zadnímu okraji paty (délka plosky, ball length)

FL = od nejdelšího prstu chodidla k;zadnímu okraji paty (délka chodidla, foot length)

6) Vezměte lyžařskou botu výše měřeného lyžaře.

7) Na botě změřte vzdálenosti níže uvedených bodů v;přímé linii (zadní gumová část paty na botě nepřesahuje zadní část skeletu boty):

SL = Od zadního okraje paty boty k;přednímu okraji špičky chodidla – místo na skeletu, kde je palec (nikoli špička skeletu).

PL = Od zadního okraje paty boty ke středové díře na piny (průměrně).

8) Vzdálenost mezi osou, ve které jsou umístěné piny (Pin Line) a Center Ball, rozměr nezbytný pro správné umístění vázání je PB.

PB = PL – (( SL – FL ) / 2 ) -BL

 

Jak montovat vázání

1) Vezměte montážní šablonu.

2) Tužkou naznačte PBLine na šablonu, rovnoběžně s;Pin Line na šabloně, PB vzdálenost za označením Pin Line na šabloně.

3) Vezměte lyži, umístěte PBLine na CRS; ;Pečlivě umístěte šablonu na lyži na podélný střed lyže (detaily, jak tento střed najdete, viz první článek); Důlčíkem naznačte díry, vyvrtejte je a vyčistěte (popř. použijte závitník) podle instrukcí výrobce vázání. Naplňte díry voděodolným lepidlem (lepidlem na dřevo) nebo epoxidem; namontujte vázání a postupujte stejně s;druhou lyží.

Vzhledem k;množství kroků, které musíte provést při tomto způsobu montáže vázání, není divu, že není zajímavá pro ski servisy (naneštěstí pro lyžaře holdující telemarku i ostatní.)

 

Otázky a odpovědi

Jaké jsou vaše zkušenosti s tímto způsobem montáže vázání?

Tímto způsobem montuju vázání na naše telemarkové lyže už asi 10 let. Několik let jsem experimentoval s;umístěním vázání na lyži asi na dvaceti párech různých lyží. Nejlepší zkušenost mám s Center Ball @ Center Running Surface…. Všimnul jsem si, že téměř vždycky se shoduje s;tradiční značkou na lyži pro montážní bod. Moji kamarádi, kteří závodně telemarkují, v;zásadě souhlasí s;metodou CB @ CRS… ;Na druhou stranu, znám i několik dobrých lyžařů, kteří tvrdí, že to je nesmysl.

 

Pokud budu montovat vázání podle tohoto postupu, tak bude obvykle umístěno před standardním „piny na střed lyže“ (pozn. dále v textu CC). Je to tak?

Ano, pozice lyžaře je pak obvykle 15-25 mm před CC. Záleží však na mnoha proměnných, např. délka chodidla, skeletu a celkově jeho design.

 

Volkl v minulosti používal „Boot Tip/špičku boty“ jako montážní bod namísto „Center Boot/středu boty“, aby na tento postup poukázal. Myslíte, že je to správná metoda?

Myslím si, že přístup firmy Volkl s Boot Tip je v pořádku. Ale všimnul jsme si že moje novější Snow Rangers opět používají označení Boot Center. ;Myslím, že variabilita u montážních postupů podle Boot-tip a Center-boot je víceméně stejná. Obecně zastávám názor, že nejlepší výsledky dosáhnete pokud namontujete vázání s;volnou patou na sjezdové lyže podle metody Center Ball na Center Running Surface….. Pro lyže Volkl s;označením Boot-tip můžete naznačit umístění Center Ball za použití středně velkých sjezdových bot a pak porovnejte s;Centre Running Surface… Předpokládám, že najdete dva body, které budou na téměř shodném místě. Pokud ne, pak si dovolím říci, že lyže mfg jsou designovány odlišně než standardní lyže a měli byste respektovat odlišnosti designu mgf (např. umístit center ball vašich telemarkových bot na totéž místo jako center ball středně velkých sjezdových bot) … Všechny postupy pro montáž vázání s;volnou patou, kdy chcete pocit stability a kontroly, budou založené na Center Ball, které se často nachází na velmi odlišném místě než střed lyže (CC).

 

Mám z minulosti zkušenost, že pokud je vázání umístěné před střed lyže CC, patky lyží jsou hůře ovladatelné. Tento problém není nijak zásadní na originálních telemarkových lyžích, ale když použiji telemarkové vázání na sjezdové lyže, jejichž konstrukce je sama o sobě kvůli jejich primárnímu použití tvrdší a hůře ovladatelné patky by mohly znamenat značný problém?

Aha… pokoušíte se experimentovat! Problémy?…Snad u některých modelů, ale já osobně jsem žádné problémy nezaznamenal. Já i moji přátelé obvykle používáme plastové boty, asi proto nevnímáme nepatrné rozdíly, protože citlivost je nižší (já jsem vysoký 178cm, 68 kg, obvyklá délka lyží 200cm). Opět navrhuji, aby vázání s;volnou patou bylo montováno na sjezdové lyže podle mfg instrukcí… Obvykle dojde na metodu CB @ CRS nikoli CC.

 

Jaké jsou podle vás výhody montáže vázání podle této metody?

Věřím, že většina výrobců lyží navrhuje umístit vázání tak přesně, jak je to jen možné. Nastavitelná vázání umožňují posun v;rozsahu do 1/8″. Nabízí se otázka „proč“?

 

Myslíte, že existují lyžaři a situace, kdy je lepší mít namontované vázání podle tradičních metod?

Snad tradiční telemarkové lyže byly zejména v;minulosti designovány pro montáž vázání podle CC. Opět, nejlepší je umístit vázání tam, kam je doporučuje mfg pro vázání s;volnou patou. Jak víte, někdy se stává, že potřebné informace chybí a nejsou k;sehnání. Některé ski servisy a ski shopy (myslím, že většina) nejsou připravené na precizní práci spojenou s;CB montáží vázání. Míval jsem pár lyží, na které bylo vázání namontováno v;servisu, ale nemůžu si vzpomenout, zda byly podle CC, ale asi ano. Zcela určitě si však pamatuji, že se na nich nejezdilo tak hezky jako na dnešních moderních modelech. Mí telemarkoví přátelé, kteří závodí, používají metodu CB, někdy dávají vázání ještě víc vpřed a obvykle jezdí na sjezdových lyžích.

(překlad článku z Telemarktips)

Další články
Komentáře
 • Pavel
  Odpovědět

  Výborný článek, díky za překlad. Je tady jen jeden zásadní problém v případě zjištění „středu aktivní plochy skluznice“ a to sice že předpokladem jsou lyže s camber. Já se ale chystám montovat lyže s 1mm camber a 1mm camber je žádný camber. Nicméně pro tuto variantu se dá použít snad i obdoba metody popsané výše – namísto plackou postavíte lyži na hranu a jednoduše hledáte nejvyšší světlé místo od země – nejužší místo na lyži.
  Mohlo by se zdát, že to bude manufacturers center line (MFL), ale v mém případě (Faction Candide 3.0) je toto místo kus za MFL.

  • Fugas
   Odpovědět

   Ano, článek je vousatý a technologie používané při výrobě lyží od té doby pokročily …
   Každopádně dík za doplnění faktů a podělení se o osobní zkušenost!

 • Petr
  Odpovědět

  Dobrý den,
  Prosím nemáte někdo montážní šablonu na NTN vázání? Presedlavam ski a nemůžu ji nikde najít.. :/
  Diky Petr

  • Fugas
   Odpovědět

   V prodejně SAGITA outdoor šablonu máme.

Zanechte komentář