Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/www/sagitaoutdoor.cz/domains/blog.telemark.cz/www/wp-content/themes/jupiter/framework/includes/minify/src/Minifier.php on line 227
Jak namontovat vázání – tipy od Dr. Telemarka - Telemark.cz

Jak namontovat vázání – tipy od Dr. Telemarka

 Kategorie Materiál

(překlad článku z Telemarktips.com)

 

Montáž telemarkového vázání

Kdo ví proč, je těžké najít informace jak správně namontovat telemarkové vázání a velice často se stává, že dostupné návody jsou nejasné a někdy dokonce nesprávné. Přestože jsem již namontoval nespočet vázání na lyže pro rodinu i kamarády, nepovažuji se za servisního mechanika nebo specialistu, ale postup, který vždy využívám, se osvědčil.

Pokud jste se rozhodli, namontovat si vázání na lyže svépomocí, můžete využít tipy z;následujícího článku. Než se pustíte do práce, přečtěte si pozorně CELÝ článek.

Potřebné nářadí:

Akuvrtačka/elektrická vrtačka a bit ( 9/64 nebo 3.5mm, 5/32 nebo 4.1mm; pro lyže s vrchním kovovým plátem)
Důlčík, šídlo nebo kladivo a hřebík
Epoxid* (déle schnoucí, dvousložkové lepidlo, které je voděodolné)
Šroubovák (velký křížový * nebo Torx 20 na Superloops)
Závitník na lyže Ski tap* (#12 pro lyže se svrchním kovovým plátem)
Provázek, kancelářská sponka, lepicí páska a nůžky

Nejprve je nutné najít střed lyže (osa lyže: přímá podélná linie spojující dva body).

Nejjednodušší je použít provázek a lepicí pásku, přilepte konec provázku na špičku lyže a napněte jej přímo ke středu patky lyže. Přestřihněte provázek přesně na patce lyže. Přeložte jej na polovinu a naznačte střed. Opět napněte provázek na lyži a přeneste značku na lyži. Použijte pravoúhlý trojúhelník nebo arch papíru či jiný předmět s;pravým úhlem. Jakmile označíte obě lyže, změřte vzdálenost značky od špičky na obou lyžích, abyste měli jistotu, že jsou ve stejném místě.

Při montáží vázání je jeho umístění na lyži následující: piny nebo díry na piny na botách jsou na středu lyže, na značce, kterou jste vytvořili. Abyste vázání správně umístili, je potřeba: Superloop – vyvrtejte přední díru 1 inch=2,5cm (před značku pro střed- směrem ke špičce), všechna ostatní vázání se standardními dírami (Voile, Riva, Chili,atd.) se montují stejně. Pro Pit-Bull postupujte podle návodu a použijte šablonu, která je dodávána s;vázáním.

Obr. 1 Staré BD vázání s;piny, všimněte si, že přední díra je o 1 inch=2,5cm předsunutá před piny.

Obr. 2 Superloop, když je bota zapnutá do vázání, díry na piny jsou o 1 inch=2,5cm vzadu.

Jakmile jste určili správné místo na lyži pro vázání, můžete začít vrtat díry a šroubovat vázání. Začněte vrtat přední díru. Ujistěte se, že jste na středu lyže a vzdálenost od pravé a levé hrany je shodná. Určit správné místo na vázání podle oka nebývá přesné, design lyže vás může zcela rozhodit. Na druhou stranu není ani snadné správně a přesně změřit šířku lyže kvůli oblým tvarům a radiu. Já jsem našel střed pomocí měření od hrany ke hraně, jednodušší je použít arch papíru, obalit jím lyži v;místě, kde chcete vrtat díru a na obou stranách přeložit přes hrany, viz obrázek. Pak papír přehněte na polovinu tak, aby se čáry vytlačené do papíru hranami překrývaly. Rozložte papír a opět jej obalte kolem lyže (na témže místě, shodným způsobem). Středový bod se nachází v místě, kde jste papír přeložili.

Obr. 3 Přitiskněte papír na hrany a obtiskněte jejich linie na papír, přeložte papír na polovinu a smáčkněte sklad. Opět zabalte lyži do papíru, sklad na středu papíru označuje středový bod.

Nyní použijte důlčík nebo hřebík a naznačte přední díru, pak vrtejte. Vyčistěte vyvrtanou díru a našroubujte vázání přímo na lyži pomocí předního šroubu (bez desky). Dotáhněte, ale ne příliš silně. Je potřeba, aby šroub byl utažený dostatečně silně, aby se vázání neprotáčelo příliš volně.

Zapněte botu do vázání a nastavte ji (vázání se pohybuje spolu s;botou) tak, aby pata byla na podélné ose lyže. Opatrně vyjměte botu z;vázání, aby se vázání nepohnulo (velmi důležité). Nyní přejděte k;montáži dalšího šroubu, jehož umístění rozhoduje o tom, jak bota na lyži sedí. Pokud namontujete vázání jen o milimetr mimo, bude se pata při jízdě znatelně vychylovat na jednu nebo druhou stranu. Proto důlčíkem nebo hřebíkem naznačte správně díru pro zadní šroub přesně na ose lyže (nebo co možná nejblíže). Opatrně vyvrtejte díru a zkontrolujte, zda; jste stále na označeném místě. Našroubujte šroub a dotáhněte. Pak vyvrtejte zbylé díry. U lyží se svrchním kovovým plátem použijte závitník (složení poznáte při vrtání podle kovových špon).

Nyní sundejte vázání a naplňte díry epoxidovým lepidlem, já k;tomu používám proužek tvrdého papíru nebo můžete do lepidla namočit drát a nechat jej volně stéci přímo do vyvrtané díry. Nyní, pokud chcete, umístěte na lyži desku a následně vázání a opět našroubujte šrouby ve stejném pořadí jako při vrtání a utáhněte. Aby šrouby držely skutečně pevně, raději přidám epoxidu na hrot, navíc překryje i hlavičku šroubu a vytvoří jakési víčko a pevně zašroubuji. Přebytečný epoxid otřete hadříkem, namontujte patku a jste hotovi.

*Poznámky:

  1. Epoxid: Jednoznačně použijte pomalu schnoucí dvousložkový epoxid, na rozdíl od vteřinových lepidel je snadnější s;ním pracovat a je voděodolný. Druhá poznámka k;epoxidu: epoxid reaguje s;pěnovým jádrem lyží a vybublává a není snadné jej udržet v;díře. Tuto situaci vyřešíte pomocí tak, že nanesete lepidlo trochu lepidla do díry a trochu na hrot šroubu těsně před zašroubování. Tato reakce ve mne zpočátku vyvolávala obavy z;možného poškození jádra lyže (představoval jsem si jak epoxid “vyžírá“ pěnu), až jsem měl možnost rozříznout lyže, které byly z;různých důvodů poškozené, a mohl jsem zkontrolovat, co se vlastně uvnitř lyže stalo. Nevšimnul jsem si žádného narušení jádra.
  1. Pokud; máte šrouby s;křížovou hlavou, jsou to pravděpodobně ty šrouby na montáž vázání, jejichž název si nejsem schopen zapamatovat. Pozor, není snadné sehnat správný šroubovák pro práci s;nimi, výjimku tvoří katalogy s;vybavením pro ski servisy (což znamená mnohem vyšší cenu). Ale můžete si vyrobit své vlastní nářadí, vezměte si velký křížový šroubovák a trochu jej upilujte nebo obruste, aby správně seděl.
  1. Než začnete šroubovat šrouby do lyže s;kovovým plátem, použijte závitník, jak doporučují výrobci lyží, vázání i já. Pokud tento krok přeskočíte, vzpomeňte si, že jsem vám to připomínal a nežalujte mě. Já osobně závitník nepoužívám, věřím, že tenký kovový plát je dostatečně proražený šroubem (osobně dávám přednost montáži bez použití závitníku, kdy závity samořezného šroubu samy proříznou a zachytí v;kovovém plátu), materiál v;jádru se vrtáním odstraní a je dostatečně měkký, aby se do něj šroub zaříznul, aniž by porušil svrchní plát. Navíc jsem přesvědčený, že pokud se šroub sám zařízne do materiálu, drží lépe a nikdy se nestalo, že by došlo k;poškození lyže, ale mohu se samozřejmě mýlit a tak si pamatujte, že jsem vám radil postupovat podle pokynů výrobce lyží a vázání – použijte závitník.

Komentáře a tipy od čtenáře

Po zalepení a našroubování vázání otočte lyže skluznicí nahoru a nechte přes noc, lepidlo steče po šroubu a zafixuje jej po celé délce. Závity samořezného šroubu se správně zachytí, pokud šroub při montáži otáčíte o čtvrt až půl závitu na jeden zátah a před dalším zašroubováním lehce povolíte. Alespoň do té doby, než se šroub prořízne svrchním kovovým plátem, pak už je snadné šroub úplně zašroubovat. Zkontrolujte, že šroub je kolmo k;lyži! – Pro desky silnější než 10mm je mnohem lepší nejprve našroubovat desku k;lyži a pak vázání k;lyži.

Tipy pro montáž desky:

Máte-li možnost, vyřízněte si vlastní desky z;plastového kuchyňského prkénka nebo z;jiné HD desky (plast s;vysokou hustotou) určené pro průmysl. Pokud je hustota dostatečná mělo by být možné použít vrták 9/64″ a samopřezné šrouby. Nebo použijte šrouby se zápustnou hlavou ze shora a uchyťte je pomocí matic T-nut zespoda a důkladně dotáhněte. Naznačte

Montáž desky bude snadnější, pokud si nakreslíte podélnou osu a příčnou osu na obě lyže i na desku. Vyrobte si papírovou šablonu určenou pro montáž desky na lyži. Čtyři díry budou stačit, každá v;jednom rohu. Použijte dostatečně silný vrták a provrtejte desku, šrouby pro montáž vázání na lyži by měly vyvrtanou dírou projít volně. Pokud se závity budou zařezávat do lyže i do desky, skončíte tak, že z;jednoho nebo z;druhého vyrobíte třísky. Zašroubujte šrouby, aby jejich hlavičky byly zcela zapuštěné do desky. Je-li deska připevněná k;lyži, namontujte vázání na desku a pozor na správné umístění patky. Zkontrolujte, zda jste pod patku dali nejméně stejně vysokou desku jako pod vázání. Na patku nepůsobí žádná kroutivá síla, tak klidně použijte dlouhé šrouby, které projdou skrz desku až do lyže. Nakonec vše ještě jednou zkontrolujte a změřte. Pokud nemáte dostatek času, který je potřebný k;montáži vázání, raději odneste lyže do ski servisu.

Další články

Zanechte komentář